Ücretsiz Instagram Analiz Araçları

by:

İnstagram


Instagram yükselen popülerliği ve artan kullanıcı sayısı ile hem bireysel kullanıcıların hem de marka ve şirketlerin en yaygın kullandıkları sosyal medya platformudur. Instagram dünyasına her geçen gün yeni uygulamalar ve araçlar ekleniyor. Bunlar hem bu dünyayı daha canlı hale getiriyor ve hem de Instagram’ın kullanımını daha aktif hale getiriyor.
Instagram bireysel aktif kullanıcıları yakından ilgilendirdiği gibi farklı sektörel analiz yapmak için şirketlerin de iş için her gün kullandıkları bir mecra oluyor. Bu yüzden Instagram etkileşimi için ölçüm yapmak oldukça önem arz ediyor. Eğer kullanım istatistiklerinizi görmek istiyorsanız, bu ücretsiz uygulamalar size yardımcı olabilir.

Instagram Analizi ve İstatistik Ölçümü İçin Yöntemler

1 – Instagram Insights


Şayet bir şirketseniz ve Instagram’da kurumsal resmi hesabınız varsa Instagram Insights kullanarak ücretsiz ölçüm yapabilme olanağına sahip olabilirsiniz. Bu ölçüm aracı yoluyla gönderilerinizin kim tarafından ne kadar popülerlik kazandığını öğrenebilirsiniz. Hesabınız gün içinde ne kadar görüntülenmiş kaç kişiye ulaşmış gibi konularda bu araç size oldukça yardımcı olacaktır. Yalnızca bu aracın masaüstü sürümü olmadığı için sadece uygulama üzerinden kullanabilmenize izin vermektedir.

2 – Squarelovin

Yıllık bazda ölçüm yapabilecek bir ölçüm cihazı arıyorsanız Squarelovin bu konuda biçilmiş kaftandır. Çünkü yıl boyunca ilerlemenizin hangi aşamada olduğunu öğrenmenizi sağlar ve sizin istenilen bilgilere ulaşmanızı sağlar. Bu uygulama sayesinde takipçilerinizin hangi yayınlarınıza ne kadar rağbet gösterdiklerine bakarak o yönde paylaşımlar yapabilirsiniz.

3 – Pixlee

Şirketteki tüm pazarlama ekibine gönderebileceğiniz bütün raporları Pixlee üzerinden yapabilirsiniz. Ücretsiz olmasına karşın mükemmel işlerlik sağlayan bir programdır. Bu programla daha fazla takipçiyi nasıl elde edeceğinize dair parametrik tablolar oluşturabilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi tanıyan ve yakından takip eden kişilerin raporlamasını yapabilirsiniz. Tanımayan kişilere de farkındalık oluşturmak adına marka tanıtımına yönelik paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

4 – Union Metrics

Union Metrics ile aylık etkileşim analizinizi çıkarabilirsiniz. Bu analiz hangi hashtaginizin ne kadar katılım sağladığını ve takipçilerinizin hangi saatte uygulamayı kullandıklarını gösterir. Daha uzun vadede analitik yapamasanız bile aylık olarak kısa süreli olarak takip yapmanız mümkündür. Hızlı bir şekilde metriklerinizi nasıl etkili hale getirebileceğinizi öğrenmede bu araç faydalı olacaktır.

5 – Social Bakers

Görsel açıdan da önemli katkıları olarak bu ölçüm yapan bu ücretsiz araç ise, en çok yorum yaptığınız ve beğendiğiniz, en iyi performansı olan Instagram filtreleri için çeşitli bilgiler sunar ve bunları görsel olarak da görmenizi sağlar. Socialbakers, sektörde hangi konumda bulunduğunuzu ve kendinizi ileri seviyeye taşımak için neler yapmanız gerektiğini analiz etmenizi sağlar. Rakiplerinizle karşılaştırma yapma olanağı da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial