İnternet Faturam Neden Fazla Geliyor?

by:

BilgisayarWeb Master

İnternet Faturam Neden Fazla Geliyor?

Eğer internet faturanız fazla geliyorsa telaş etmenize gerek yok. Çünkü bu sorunu sadece siz yaşamıyorsunuz ve bu sorun düşündüğünüzün aksine size internet hizmeti veren internet servis sağlayıcınızda değil.

Sorun sizin ağınızda! Peki bunu biraz açıklayalım. Çoğu zaman bizler farkında olmadan internet faturamız olması gerekenin çok üzerinde gelebilir ve bu gerçekten bir problemdir. İnternet faturanızın yüksek gelmesindeki en büyük etken ağınızdan yapılan indirmelerdir.

 Örneğin sürekli oyun indiriyorsanız çeşitli programlar yüklüyorsanız belli bir miktar olan aylık kota sınırınızı aşabilirsiniz. Kota sınırınızı aştığınız takdir de faturanızda maalesef yüksek gelebilir.

En Çok Bilinen Yanlış

Maalesef oldukça sık bilinen bir yanlışı düzeltmekte fayda var. İnternet kullanıcıları çoğu zaman web siteler üzerinden film izlemenin, video izlemenin veya müzik dinliyor olmanın bir zararı olmadığını belirtiler.

Aslında bu tam tersidir. Sizin seyrettiğiniz filmler ki bir film 720p olsa 1 GB veri eder ortalama olarak. Günde 5 film izleseniz günde 5 GB indirme yapmış olursunuz. Müziklerde aynı şekilde belli boyutlara sahiptirler. İndirme olayı sadece bir şeyleri indirmeyi başlatmak ve inmesini beklemek değildir.

Bu nedenle eğer sık film seyrediyorsanız sıkça müzik dinliyorsanız bunları yapmayın veya paketinizi buna göre düzenleyin. Ayrıca eğer arka planda anti virüs programınız var ise veya başka programlar var ise bunlar güncelleme yapıyor olabilirler. Bazı yazılımlar oldukça sık bir şekilde güncelleme yaptıkları için internet kotanızın hızlıca dolmasına neden olurlar.

 Bu programları tespit etmek ve güncelleme kontrollerini devre dışı bırakmak yerinde bir karar olacaktır.

Ağınızı Komşunuz İle Paylaşıyorsanız

Eğer ağınızı komşunuz ile paylaşıyorsanız ve kotalı pakete sahipseniz durum çok daha vahim. Çünkü gün içerisinde tek başınıza birkaç video izleseniz, biraz müzik dinleseniz ay sonuna kadar belki idare edersiniz.

Ancak internete bağlı olan aynı anda iki kişi dahi olsa her şey iki katına çıkar. Günde 2 GB veri harcıyorsanız bu 4 GB olur ve günde 8 GB veri indirmesine ulaşırsınız.

Bu nedenle çeşitli yazılımlar ile veya modem ayarlarınızdan komşunuza verdiğiniz interneti kısıtlayabilir ve buna göre de bir ücret çıkartabilirsiniz veya daha yüksek pakete geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial