Bist30 Nedir ve Piyasa Hakkında Bilgiler

by:

Yatırım Araçları

Bist30 Nedir ve Piyasa Hakkında Bilgiler


Borsa birçok yatırımcı tarafından ilgi duyulan bir mecradır. Yatırım yapmak ve gelir elde etmek isteyen birçok kişi BİST ’e yönelmektedir. BİST (Borsa İstanbul) birçok hisse senedinin işlem gördüğü bir mecradır. Birçok büyük şirket hisselerini halka arz ederek hem sermaye elde etmekte, hem de kar etmeleri durumunda hissedarlarına kar payı dağıtmaktadır.
BİST’te yer alan tüm şirketlerin hisse senetleri alınabilmekte ve satılabilmektedir. En fazla işlem gören ve alınıp satılan hisse senetlerinin sınıflandırılması ise yatırımcılara fikir sunmaktadır. Yatırımcıların risk almak istememesi ve kar getiren – yükselen hisselere yatırım yapma isteği BİST30 – 50 ve BİST 100 endekslerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

BİST30 Nedir?


Bu soru özellikle borsaya girmek isteyen kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. BİST 30 da BİST 50 ve BİST 100 gibi bir sınıflandırmadır. BİST30 endeksinde en fazla işlem gören, yatırım alan ve işlem hacmi yüksek olan hisselerin sıralaması yapılmaktadır. Borsa İstanbul’daki en fazla işlem gören 30 hisse senedini incelemek isteyen ve bunlara yatırım yapmak isteyen kişiler direkt olarak BİST 30 endeksini incelemektedir. Böylece Borsa İstanbul’daki en iyi 30 şirket – hisse senedi daha net bir şekilde incelenebilmektedir.

BİST30 Endeksi Neye Göre Belirleniyor?

Hisse senetleri yılda belli periyotlarla kontrol edilmekte ve BİST30 – 50 – 100 endeksleri bu kontroller sonucunda oluşturulmaktadır. Her yıl 4 kez Borsa İstanbul tarafından BİST endekslerinde yer alacak şirketlerin hisse senetleri belirlenmektedir. Ulusal Pazar’da işlem gören ve Kurumsal Ürünler Pazarı’nda bulunan girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasından seçilmektedir.
Sürekli aynı kalmadığından dolayı BİST30 endeksi yatırımcılar için oldukça önemli bir veridir. Günlük ortalama işlem hacmine göre sıralanan hisse senetleri A ve B hisse senedi grubundan (az risk taşıyan) seçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial