Bilgisayarınızı Birkaç Adım İle Optimize Edin

by:

Bilgisayar

Bilgisayarınızı Birkaç Adım İle Optimize Edin

Bilgisayarınızı eskiye göre çok kaliteli bir hale getirebilmeniz için birçok faktör var. Bu faktörlerden bazılarına gelecek olursak ilk yöntemlerden bazıları genellikle ekstra yöntemler olarak bilinmektedir ve piyasaya sunulmaktadır. Sisteminiz sürekli çeşitli programları kabul ediyor ve yine yüzlerce veri işliyor. Bu sebeple zaman çerçevesinde yorulabilmektedir ve bitkin düşebilmektedir.

Bu nedenle sisteminize oldukça iyi bakmalısınız ve sisteminizi doğru bir biçimde kullanmanız gereklidir. Bunlara ek olarak yine sisteminize yönelik bazda yapılabilecek çeşitli optimize adımlarını çeşitli zaman periyotları dahilinde uygulamalısınız.

Sisteminizi iyileştirebilmeniz için yapabileceğiniz ilk adım diskinizi temizlemek olacaktır. Sürekli olarak çalışan sistem temizlik ihtiyacı duyar.

Temizlenmeyen Sistemler Sorun Oluşturur

Sisteminizi temizlemekten kasıt gereksiz programlarınızı silmeniz olacaktır. Ayırca en önemlisi bir Ccleaner tarzı program ile çeşitli programların artıklarını temizleyebilirsiniz. Eğer sisteminize 3 – 4 ay kadar bir temizlik uygulamazsanız kesinlikle temizleyiniz. Tam anlamıyla 3 -4 ay süresince temizlenmemiş olan çeşitli veri kalıntıları sürekli bilgisayarınızı yavaşlatmaktadır ve zaman içerisinde işlev göremez olabilirler.

Özellikle belirtmek gerekirse bunlar kesinlikle bildiğiniz kalıntılardır. Aslında kalıntılardan ziyade 4 – 5 ay boyunca el değmemiş olan çeşitli video, müzik ve program verileridirler. Sabit diskiniz depolama aracı olarak icat edilmiştir. Ancak verilerinizi de taşınabilir bir disk içerisine koymanız oldukça önem arz etmektedir.

Bilgisayarınızdan kaldırmadığınız veriler zaman içerisinde 7 – 8 GB kadar yüksek boyutlara ulaşabilirler. Bu nedenle de bilgisayarınız sizin için önemli bir veriye ulaşmak istediğin de diğer verilere takılmaktadır.

Optimize Adımları

Bilgisayarınızın temizlik işlemi bittikten sonra farklı adımlara geçebiliriz. Bilgisayarınızda kullanmadığınız yazılımlar var ise bunları kaldırın. Bilgisayarınızın başlangıcında çalışan bazı programlar da olabilir ve bu programlar arka planda çalıştıkları için aslında bilgisayarınızı yavaşlatırlar. Bu yüzden bu programları da arka planda tespit ederek kaldırmanız gereklidir. Bu programları kaldırdıktan sonra sisteminizin daha hızlı çalıştığını fark edeceksiniz. Son olarak “Bilgisayarım’a” giderek yerel disk C diskine sağ tuş ve özellikler deyin. Sonrasında araçlar seçeneğini seçerek disk birleştirmeye basın. Sonra C diskini birleştirin. Yine bu sayede bilgisayarınız bir veriye ulaşmak istediğinde çok daha hızlı ulaşacaktır. Sisteminizdeki bazı karışıklıklar ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial